İsa Mesih Kimdir?

  • İsa’nın kim olduğunu,
  • O’nu nasıl daha iyi tanıyabileceğinizi,
  • O’nun sizin için ne yapmak istediğini bilmek ister misiniz?

Yanıtınız “Evet” ise, İsa O’dur adlı kitap tam size göre! Dünyanın birçok yerindeki binlerce okuyucu gibi, siz de bu kitaptaki konuları uygulamaya koydukça, yaşamınız ruhsal açıdan çok daha zenginleşecektir.

Bütün Kurs Kitabı’nı Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon Kursun Tanıtıcı Notlarını Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Size bir soru sorabilir miyim? Sizce İsa kimdir? Bazı insanlar, “İsa büyük bir öğretmendi” derler. Diğerleri, O bir peygamberdi, bir filozoftu, Batılı bir tanrıydı derler ya da örneğini izlememiz gereken iyi bir adam olduğunu söylerler.
İsa büyük bir öğretmen ve peygamberdi, ama aynı zamanda bundan daha fazlasıydı. Bir filozof ya da bizim için örnek bir kişi olmaktan daha fazlasıydı. Bu ilk derste, İsa’nın kim olduğunu öğrenmeye başlayacağız.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Vaatler yaşamımızın bir parçasıdır. Hepimiz, birisinin bize vaat ettiği şeyi beklemenin ne demek olduğunu biliriz. Bazen çok uzun bir süre beklemek zorunda kalmışızdır! Ve bazen de hayal kırıklığına uğramışızdır.
Tanrı da vaatlerde bulunmuştur. İsa doğmadan yüzyıllar önce Tanrı, Meshedilmiş Kişi olan Mesih’in geleceğini vaat etmişti. Peygamberler aracılığıyla konuşarak bu Kişi’yi ve neler yapabileceğini söylemişti.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Tanrı hakkındaki bazı gerçekleri anlamak, diğerlerini anlamaktan daha kolaydır. Örneğin, Tanrı’nın bir baba gibi oluşunu fazla zorluk çekmeden anlayabiliriz. İyi babaların çocuklarının gereksinimlerini karşıladıklarını ve onlara baktıklarını biliyoruz.
Tanrı hakkındaki diğer gerçekleri anlamak o kadar kolay değildir. Tanrı hakkında anlaşılması çok güç olan gerçeklerden biri de bu dersin konusudur. Bu da İsa’nın Tanrı Oğlu olduğu gerçeğidir.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

İsa, evrende eşsiz ve benzersizdir. O’nun gibi başka hiç kimse yoktur, çünkü O hem Tanrı hem de insandır. Kutsal Kitap bunu öğretir.
Ama İsa neden insan olmayı istesin? O’nun yaptığı, zengin bir adamın çok güzel malikânesini ve sahip olduğu her şeyi terk edip çok fakir bir hayat yaşaması gibiydi. Bu, güçlü bir kralın, nefret edilen ve küçümsenen biri olmak için kendisine saygı duyup itaat eden herkesten ayrılmasına benziyordu.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Konuşamamanın nasıl bir şey olabileceğini düşü¬nebiliyor musunuz? Başka insanlarla iletişim kuramamanın nasıl bir şey olabileceğini? Bu korkunç bir soyutlanma ve hüsran olurdu!
Bize iletişim kurma becerisini veren, Tanrı’dır. O, Büyük İletişimci’dir ve Kendisini tanımamızı ister. Tanrı’nın bilmemizi istediği her şeyin başı ve sonu İsa Mesih’tedir.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon
Kitabı Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Hiç karanlıkta yürüyüp de görebilmek için ışık olmasını arzuladığınız oldu mu? İki yanınızda ya da önünüzdeki yolda ne gibi tehlikeler olduğunu bil¬miyordunuz. Kutsal Kitap’ın, karanlığı sık sık kötülük, hata, belirsizlik, sıkıntı ve ölüm sembolü olarak kullanmasının nedenini kolayca anlayabilirsiniz. Bunlar bizi korkutan ve kafamızı karıştıran türde şeylerdir.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Şimdiye kadar İsa hakkında birçok şey okudunuz. O’nun vaat edilmiş Mesih, Tanrı Oğlu, İnsan¬oğlu, Tanrı Sözü ve Dünyanın Işığı olduğunu öğren¬diniz. Bu unvanlar bize O’nun kim olduğu hakkında önemli gerçekleri gösterirler. İsa’nın yaptığı işlere bakmak, O’nun kim olduğunu anlamanın bir başka yoludur. Bu derste, O’nun işlerinden ikisine bakacağız: İsa bedenlerimizi ve ruhlarımızı iyileştirir ve bizleri Kutsal Ruh’la vaftiz eder.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

İsa’nın iyileştirdiğini ve Kutsal Ruh’la vaftiz ettiğini öğrendiniz. Bunlar harikulade gerçeklerdir. Ama yaptığı başka bir şey vardır ki, bu O’nun en önemli işidir: İsa Kurtarıcı’dır! Kutsal Kitap, İsa’nın kaybolanları arayıp kurtarmaya geldiğini söyler. Bu basit bildiri, Hıristiyan inancının temelidir. Diğer dinler, hayat için büyük idealler sunmaya çalışırlar. Ama izleyicilerine kötülüğü yenmek için çözüm sunamazlar.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Ölüm, her canlı için kaçınılmazdır. Zengin ya da fakir, bir gün herkes ölecektir. Ölüm düşüncesi çoğu kişiyi korkuya ve dehşete sürükler. Ama İsa Mesih’e iman edenler için, büyük bir farklılık vardır. Onların ölümden korkmaları gerekmez. Çünkü Ken¬disi Diriliş ve Yaşam Olan’a güvenmişlerdir.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Toplumda her zaman diğer insanlar üzerinde yetki sahibi olan insanlar vardır. İsa doğduğunda da toplum farklı değildi. Roma, Hıristiyanlar tarafından fethedilmedi, İsa göğe alındı. Dünya bugün diktatörler, zorbalar ve zalimlerle doludur. İsa’nın ne tür bir yetkisi vardır? Her şeyin üzerinde ne zaman hüküm sürecektir? Bu ders, bu soruları yanıtlamaktadır.

Bu Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon
Kitabı Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon
Bu Dersi Oku/İndir icon
Kitabı Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon