Kutsal Kitap'ı Nasıl İnceleyebiliriz? (Cep boyu ekran)

Yaşamlarımızda Tanrı'nın tasarısını izlemeyi sectiğimiz anda, hem yaşamlarımızı ve kişiliğimizi Mesih'in imgesine uydurmakla hem de başkalarının yaşamlarının değişmesi için Mesih'in sevgisini onlarla paylaşmakla sorumlu oluruz. Kutsal Kitap'ı çalıştığımızda bize Tanrı'yı tanıtan Kutsal Ruh'a karşılık verirken sorumluluklarımızı yerine getirebiliriz. Bu kitap, Kutsal Kitap'la ilgili temel gerçekleri tanıtacak ve çalışmanızı düzenlemeniz için birkaç yöntem gösterecek.

Bütün Kurs Kitabı’nı Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon Kursun Tanıtıcı Notlarını Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Bilgelik ve Tanrı hakkında bilgi edinmek için Tanrı Sözü’nü tıpkı su arar gibi derin bir şekilde incelemeniz ve çok çalışmanız gerekecektir. Kutsal Kitap’ı incelediğinizde yaşam veren suyu bulacaksınız.
Kişi, diri su içme deneyimine sahip olmak için Kutsal Kitap’ı her gün incelemeye devam etmelidir. Bu ders bizlere Kutsal Kitap’ı neden incelediğimizi bildirmektedir.

Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Kutsal Kitap’ı tam olarak anlamasak da, onu okuyarak bereket ve öğüt alabiliriz. Ama Kutsal Kitap bilgisinin tam sevinci ancak ciddi bir incelemeyle gelisir.
Bu yüzden, bazı temel bilgilere sahip olmamız gerekir. Bu derste, Kutsal Kitap’ın yazılışı, temel düşünceleri, birliği ve bölümlerini öğreneceğiz.

Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Birisiyle konuştuğunuzda o kişinin sizi anlamasını istersiniz. Bu yüzden, düşüncelerinizi anlaşılabilir bir şekilde dışa vurmayı seçersiniz. Konuşma gibi, edebiyat ya da yazı da yazar düşüncelerini açık bir şekilde bildirdiğinde etkin olur.
Kutsal Kitap’ı kaleme alan kişiler, sözcüklerini amaçlarına uygun bir şekilde seçtiler ve düzenlediler. Yazarların düşüncelerini nasıl dile getirdiklerini incelemek, Kutsal Kitap çalışmalarınızda size yardımcı olacaktır.

Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Kutsal Kitap’ı inceleme konusudaki nedenleri bildirip Kutsal Kitap’ı kısaca tanımladığımıza göre, Kutsal Kitap’ı nasıl inceleyeceğimizi de ele almamız gerekiyor. Bu bölümde, sizi incelemeye hazırlayacak şeyler hakkında konuşmak istiyoruz. Kutsal Kitap’ı incelemenin imkânsız bir iş olduğunu düşünebilirsiniz. Ama herhangi büyük bir iş gibi, onu nasıl yapacağınızı bilir ve küçük parçalara ayırırsanız, çok şey başarabilirsiniz.

Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon
Kitabı Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Ruhsal gelişimimize yardımcı olması ve bize yol göstermesi için sevdiğimiz birkaç Kutsal Kitap ayetine bağlanmak daha kolay gözükebilir. Ama Mesih’in doluluğuna erişmek için (Efesliler 4:13) Tanrı Sözü’nden dengeli olarak beslenmemiz gerekir.
Bu hedefe ulaşabilmek için Tanrı Sözü’nden her gün doya doya beslenmeliyiz. Mesih’teki yaşamımızı daha iyi anlayabilmek için, Kutsal Kitap’ta O’ nunla ilgili neler söylenmiş olduğunu incelememiz gerekir.

Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Mesih İnanlısı yaşamınızla ilgili bir şeyi anlamadığınızda o konu üzerinde konusal bir inceleme yapabilirsiniz. İmanla nasıl yaşabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Belki de Kutsal Ruh’la vaftiz olmanız gerekmektedir. Mesih’te kim olduğunuzu biliyor musunuz ya da kutsal bir hayatı nasıl yaşabileceğinizi? Konu her ne olursa olsun, onu incelemek Tanrı’nın sizin için olan planını daha iyi görmenize yardımcı olacaktır.

Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Tanrı’nın Kutsal Kitap’taki derslerin birçoğunu öykü biçiminde kaydetmeyi seçmesinden ötürü O’na minnettar olmalıyız. Bu öykülerdeki kişiler yeryüzünde uzun süre önce yaşamış olan gerçek insanlardır. Musa, Davut ve Petrus gibi insanlar hatalar yaptılar ve hatalarından dersler aldılar. Bizler bu olup bitenleri okuyabilir ve onların deneyimlerinden yararlanabiliriz. Ayrıca onların zaferlerini okuyabilir ve onların imanları sayesinde güçlenebiliriz.

Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon

Tanrı Sözü’nü hayatınıza uyguladıkça, Şeytan sizinle savaşacaktır. Şeytan sizin cesaretinizi kırmak ve bu şekilde Tanrı’dan kuşku duymanızı sağlamak ister. İçinizde ruhsal bir çatışma yaratır.
İsa bizlere ruhsal çatışmayla nasıl başa çıkabileceğimizi göstermiştir. Tanrı Sözü onu yüreğinizde sakladığınızda size, temizlenme, iyileşme ve zafer getirir.

Dersi Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon
Kitabı Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon
Kitabı Oku/İndir (Cep boyu ekran) icon